مطالب آموزشی

آندومتریوز در رحم خانم ها چیست؟

آندومتریوز در رحم خانم ها چیست؟

آندومتریوز چیستمرکز پرستاری ایران زمین

 

آندومتریوز (Endometriosis) زمانی اتفاق می افتد که یک بافتی در داخل رحم شکل می گیرد که معمولا شامل تخمدان ها، لوله های فالوپ و بافتی که باعث پوشیده شدن لگن می شود، به ندرت بافت آندومتری در خارج از بدن گسترش پیدا کرده و با هر چرخه قاعدگی ضخیم تر و خونریزی پیش می آید. از آنجا که این بافت ها هیچ راهی برای خروج از بدن ندارند آندومتریوز وارد تخمدان ها می شوند و کیست های به نام آندومتریوم را تشکیل می دهند که موجب تحریک و ضخیم شدن بافت می شود که چسبندگی را ایجاد می کند. نوارهای غیر طبیعی بافت، فیبرهای است که می تواند بافت ها و اندام های لگن را به یکدیگر متصل کند. گاهی اوقات آندرومتریوز می تواند درد شدیدی به ویژه در دوره قاعدگی ایجاد کند که باعث مشکلات باروری می شود.


علائم اولیه بیماری آندومتریوز

علائم اولیه آندومتریوز درد لگن است که اغلب با دوره قاعدگی مرتبط می باشد. افراد مبتلا به آندومتریوز معمولا درد قاعدگی را تجربه می کنند که به مراتب بدتر از حد معمول است که در طول زمان باعث تشدید آن می شود.


آندومتریوز چیست

آندومتریوز چیست


علائم و نشانه های معمول آندومتریوز عبارتند از:

·ناباروری

·خستگی

· اسهال

·یبوست

·نفخ و حالت تهوع

·کمردرد و درد شکم

·ادرار دردناک یا ادرار با خونریزی

· خونریزی بیش از حد در دوره قاعدگی

 

چندین عامل خطر ابتلا به آندومتر را افزایش می دهد مانند:

·رفتن به دوران یائسگی در سن بالاتر

·دوره کوتاه مدت قاعدگی کمتر از 27 روز

·دوره های قاعدگی شدید که بیش از 7 روز طول می کشد

·داشتن سطوح بالاتر استروژن در بدن

·شاخص توه بدنی پایین

·یک یا چند نفر از بستگان (مادر، عمه یا خواهر) سابقه آندومتریوز

·ناهنجاری های دستگاه تناسلی


علائم و نشانه های معمول آندومتریوز

علائم و نشانه های معمول آندومتریوز


عوارض جانبی بیماری آندومتریوز عبارتند از:

ناباروری

عوارض اصلی آندومتریوز ناباروری است، تقریبا یک سوم تا نیمی از زنان مبتلا به آندومتریوز مشکلات ناباروری را دارند. با این حال، افرادی که مبتلا به آندومتریوز خفیف را دارند می توانند بارداری را تجربه کنند. پزشگان گاهی به کسانی که مبتلا به آندومتریوز هستند توصیه می کنند زمان بارداری را تاخیر نیندازند زیرا ممکن است وضعیت با گذشت زمان تشدید پیدا کند.

سرطان

خطر ابتلا به سرطان تخمدان به ندرت می باشد اما در افرادی که مبتلا به آندومتریوز هستند بیشتر از حد انتظار است. اما برخی مطالعات نشان می دهد که آندومتریوز این خطر را افزایش می دهد.

 

مرکز پرستاری ایران زمین با داشتن کادری مجرب امکان ارائه تمامی خدمات پرستاری را برای شما فراهم آورده و توانایی مراقبت از بیمار در منزل و تجهیزات بیمار در بستر را برای شما میسر می سازد. جهت اطلاعات بیشتر با مشاورین مجرب تماس به عمل آورید.


  • 10 اردیبهشت 1398
  • نویسنده: gerami
  • تعداد نمایش ها: 1620
  • نظرات: 0
Print

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر